Header Container

Logo Container



Photo Container

Varsity Track

Record: 1-0
League Record: 0-0

Full Schedule

vs.
Essex Technical High School
Away
Essex Technical High School
Departure:
Return:
CANCELLED
Scrimmage
vs.
Landmark School, Hyde School, ME, Concord Academy
Away
Emerson Field
Departure:
Return:
Scrimmage
vs.
Landmark School
Away
Portsmouth Abbey
Win
vs.
Portsmouth Abbey
Away
Portsmouth Abbey
Departure:
Return:
Other
vs.
Phillips Exeter Academy, Hyde School, ME, Hebron Academy
Away
Phillips Exeter Academy
Departure:
Return:
vs.
Thayer Academy, St. Pauls School, Roxbury Latin School
Away
Thayer
vs.
Cushing Academy, Phillips Andover, Concord Academy
Away
Phillips Andover
TBD
vs.
EIL Tournament
Away
Marianapolis Prep
TBD
vs.
New England Championships
TBD
Tournament

Team Overview


The Pingree track program started in 2010 and our mantra is: “Run fast, have fun, and enjoy life!” We practice on campus and on local tracks during the season, training for events including sprint and distance running, long and triple jump, discus, shotput, and javelin. We pride ourselves on being a close-knit and motivated team, and we are welcoming to athletes of all experience levels. Although our track program is young, we have found success in numerous individual and team events and are excited to see the successes we can have in the future.

Pingree Alumni Collegiate Athletes:

Evan Maravelis '16 - Assumption College

Taylor Landers '15 - Stonehill College

Emma Parece '14 - Union College

Calvin Gonzalez '13 - Rochester Institute of Technology

Amanda Monteforte '12 - Union College

Roster

Name Class Hometown
Eric Adinkra 2019 Lynn, MA
Adam Ager 2018 Middleton, MA
Sarah Ager 2020 Middleton, MA
Guilherme Aguiar 2019 Everett, MA
Matthew Albren 2019 Boxford, MA
Ricky Arias 2018 Salem, MA
Cameron Burkacki 2019 Beverly, MA
Jackson Byrne 2019 Hamilton, MA
Taylor Casale 2017 North Andover, MA
Isabela Cheung 2019 Lynnfield, MA
Guy Collison 2020 Marblehead, MA
Liam Cusack (captain) 2017 Marblehead, MA
Isabelle Davidson 2017 North Andover, MA
Jared Denny 2017 Peabody, MA
Chad DiCenzo 2017 Andover, MA
Ezekiel Ebieshuwa 2017 Lynn, MA
Peter Evangelista 2019 North Andover, MA
John Fay (captain) 2017 Reading, MA
Jackson Filosa 2019 Ipswich, MA
Lucas Filosa 2017 Ipswich, MA
Grace Finnegan 2020 North Reading, MA
Maxwell Garcia 2019 North Andover, MA
Ryan Giunta 2017 Andover, MA
Madison Harvey 2018 Topsfield, MA
Victoria Holleran 2020 Peabody, MA
Timothy Hugo 2018 Reading, MA
Lauretta Imuze (captain) 2017 Peabody, MA
Alison Knowles 2017 Wenham, MA
Jackson Latimer 2017 Topsfield, MA
William Liptrot 2017 Marblehead, MA
Connor Lucey 2017 Topsfield, MA
Julia MacLaughlin 2017 Beverly, MA
James Maravelis 2018 North Andover, MA
David Massillon 2018 Lynn, MA
Jacob Murray 2017 Marblehead, MA
Vanny Nelson 2019 Ipswich, MA
Alexis Nickole 2020 Saugus, MA
Jason Nunez 2020 Andover, MA
Alexa Peters (captain) 2017 Andover, MA
Zachary Rivard 2017 Andover, MA
William St. John 2019 Boxford, MA
Kayla Tarnowski 2019 Hampton, NH
Jessica Tonthat 2020 Middleton, MA
Jacqueline Van Stry 2018 Winchester, MA
Kevin Wheeler 2017 Wakefield, MA
Carl Williams 2019 Milton, MA
Koze Wonokay 2020 Saugus, MA
Elizabeth Zelten 2020 Melrose, MA

Coaching Staff

Coach: Paul Swaim

Paul Swaim has been coaching high school athletics for over 25 years along with three years in the collegiate ranks. He was an Assistant Track Coach at North Reading High School from 1991 to 2003 before taking over the program from 2004 to 2008. He is also the defensive coordinator for the Pingree football team, joining the staff in 2009. He is a graduate of Peabody High School and Boston University and is the Director of Library/Media at Georgetown Middle/High School. He is also a United States Track and Field - Level 1 Certified Coach

Assistant Coach: Tara Sartori '98

Tara began coaching track at Pingree in 2015. When attending Pingree she was a two-year varsity cross country captain, varsity basketball player and varsity lacrosse player. She attended college of the Holy Cross in Worcester, MA where she ran Division I Varsity Cross Country and played Club Lacrosse. A lifelong runner and always looking for a challenge, she has run the Boston marathon, several half marathons, sprint triathlons, Tough Mudders, Spartan Races, Warrior Races and Reach the Beach Relays (24 hour, 12 person relay). Tara is a certified personal trainer, TRX instructor, Level 2 Certified US Lacrosse Coach and Level 1 Certified USATF Coach.

Assistant Coach: Abby Goettler




Assistant Coach: Ken Adinkra





Schedule Archives

2013-2014

Varsity Track
vs.
Phillips Exeter Academy, Hyde School, ME, Hebron Academy
Girls (2-1), Boys (0-3)
Varsity Track
vs.
Portsmouth Abbey, Bancroft School
Loss Boys L 44-100, Girls Loss 53-79
Varsity Track
vs.
Landmark School, Concord Academy
Boys (0-6), Girls (4-2)
Varsity Track
vs.
Moses Brown School
Varsity Track
vs.
Cushing Academy, Phillips Andover, Concord Academy
Boys (0-9), Girls (6-3)

2014-2015

Varsity Track
vs.
Winsor School
Loss Girls 110-140.5
Varsity Track
vs.
Concord Academy
Other Boys lost: 38-44; Girls won: 110-37
Varsity Track
vs.
Portsmouth Abbey
Loss Boys: 38-83; Girls 110-126
Varsity Track
vs.
Bancroft School
Win Boys: 44-18; Girls: 110-65.5
Varsity Track
vs.
Landmark School
Other Boys lost: 38-156; Girls won: 110-23

2015-2016

Varsity Track
vs.
Wilmington
scrimmage
Varsity Track
vs.
North Reading High
scrimmage
Varsity Track
North Andover
scrimmage
Varsity Track
vs.
Essex Technical High School
Varsity Track
vs.
Winsor School
Loss 105-68


Team Roster

  • Eric Adinkra
    2019
  • Adam Ager
    2018
  • Sarah Ager
    2020
  • Guilherme Aguiar
    2019
  • Matthew Albren
    2019
  • Ricky Arias
    2018
  • Cameron Burkacki
    2019
  • Jackson Byrne
    2019
  • Taylor Casale
    2017
  • Isabela Cheung
    2019
  • Guy Collison
    2020
  • Liam Cusack (captain)
    2017
  • Isabelle Davidson
    2017
  • Jared Denny
    2017
  • Chad DiCenzo
    2017
  • Ezekiel Ebieshuwa
    2017
  • Peter Evangelista
    2019
  • John Fay (captain)
    2017
  • Jackson Filosa
    2019
  • Lucas Filosa
    2017
  • Grace Finnegan
    2020
  • Maxwell Garcia
    2019
  • Ryan Giunta
    2017
  • Madison Harvey
    2018
  • Victoria Holleran
    2020
  • Timothy Hugo
    2018
  • Lauretta Imuze (captain)
    2017
  • Alison Knowles
    2017
  • Jackson Latimer
    2017
  • William Liptrot
    2017
  • Connor Lucey
    2017
  • Julia MacLaughlin
    2017
  • James Maravelis
    2018
  • David Massillon
    2018
  • Jacob Murray
    2017
  • Vanny Nelson
    2019
  • Alexis Nickole
    2020
  • Jason Nunez
    2020
  • Alexa Peters (captain)
    2017
  • Zachary Rivard
    2017
  • William St. John
    2019
  • Kayla Tarnowski
    2019
  • Jessica Tonthat
    2020
  • Jacqueline Van Stry
    2018
  • Kevin Wheeler
    2017
  • Carl Williams
    2019
  • Koze Wonokay
    2020
  • Elizabeth Zelten
    2020
Powered by Finalsite